EKOLOGICZNY PROJEKT EDUKACYJNY „NIE MA ŚMIECI SĄ SUROWCE”

Dodane przez: admin on Styczeń, 01 2018

We wrześniu i październiku – w ramach projektu „Nie ma śmieci, są surowce” – przeprowadzone zostały liczne akcje szerzące wiedzę oraz rozwijające zainteresowanie tematem ekologii.  Najpierw zorganizowano warsztaty o wdzięcznym tytule „Dlaczego warto segregować śmieci?” Zajęcia te przygotowali  i przeprowadzili uczniowie klasy VII, a odbiorcami były  młodsze dzieci  ze Szkoły Podstawowej  w Benicach. Spotkanie miało charakter nauki poprzez szeroko rozumianą zabawę. W ten sposób młodzi adepci sztuki ekologicznej uczyli się rozpoznawać kontenery  i selekcjonowali pasujące do nich odpady. Uczniowie dobrej strony mocy poznali potęgę „międzygalaktycznego recyklingu” i pojęli, że istotą słów „każda rzecz o czymś śni zostawiona/ jeszcze chce modna być zanim cicho skona” jest podarowanie przedmiotom drugiego życia dzięki  procesowi  recyklingu. Jednakże czym byłaby nauka bez licznych konkursów? Dlatego też benickiej edycji tegoż przedsięwzięcia towarzyszyły zmagania konkursowe na najpiękniejszą torbę oraz biżuterię ekologiczną wykonaną z surowców wtórnych. Ponadto odbył się konkurs na  rymowankę o tematyce ekologicznej. Ilość prac wykonanych przez uczniów gimnazjum  i szkoły podstawowej przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Finał projektu miał miejsce 19 października 2017r. W tym dniu podsumowano zrealizowane działania i ogłoszono wyniki konkursów. Wszystkie zadania realizowane były we współpracy z RCEE w Krotoszynie. Projekt zaś był współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Po raz kolejny Benice czynnie wykazały, że aby zmienić świat, trzeba zacząć od zmiany własnego sposobu myślenia. Poprzez prowadzenie akcji edukujących dzieci i młodzież, zaszczepiamy w ich umysłach wiedzę o tym, jak bardzo istotne jest dla nas dbanie o naszą planetę. Świat, jaki ujrzymy jutro, zależy od tego, co zrobimy dla niego dzisiaj.

W konkursie „Ekologiczna torba” udział wzięło 26 uczniów ( kl. ISP – 16; kl. IISP – 1; kl. IIISP – 1; kl. IVSP – 3; kl. VSP – 2; kl. II gimnazjum – 3). W konkursie „ Ekologiczna biżuteria” – udział wzięło 21 uczniów ( kl. ISP – 11; kl. IISP – 1; kl. IIISP – 3; kl. IVSP – 2; kl. VSP – 2; kl. VIISP – 2). W konkursie „Ekologiczna rymowanka” – udział wzięło 7 uczniów (kl. ISP – 4; kl. IISP – 1; kl. V – 1; kl. VISP – 1)

Wszystkie prace zostały nagrodzone. Radość uczestników konkursów była ogromna!