Przedszkole Benice

Dodane przez: admin on Listopad, 07 2014

MARZANNA 2016

                                                   Marzanno, Marzanno

Ty ze słomy panno,

Dzisiaj Cię żegnamy, a wiosnę witamy.

 

W dniu 21 marca, tradycyjnie już klasy 0 – III pożegnały zimę, a powitały tak wyczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Przedszkolaki z Marzanną, a starsi koledzy z kolorowymi Gaikami przemaszerowali ulicami Benic przy akompaniamencie tamburynu i bębenków, krzycząc wesoło: „Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!”. Następnie  dzieci powróciły do swoich sal, gdzie uczestniczyły w zajęciach i zabawach tematycznie związanych z nową porą roku.

  ZAKŁADAMY  ZIELONY  OGRÓDEK…

          Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny, postanowiliśmy założyć w naszej sali „zielony ogródek”. Zgromadziliśmy potrzebne przybory – pojemniki, doniczki, konewkę, ziemię i nasionka. Przed przystąpieniem do pracy rozmawialiśmy o warunkach  potrzebnych roślinom do wzrostu. Następnie sialiśmy rzeżuchę, owies oraz sadziliśmy fasolę i cebulę. Po zasianiu i podlaniu roślin umieściliśmy je w kąciku przyrody. Od teraz będziemy obserwować ich wzrost każdego dnia…

Galeria zdjęć tutaj …

   DZIEŃ  KOBIET

                     Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet – zarówno tych dużych jak i małych.  W tym szczególnym dniu chłopcy z naszej grupy przygotowali dla nas miłe niespodzianki, a mama Gabrysi przygotowała słodki poczęstunek. Przez cały dzień chłopcy starali się być dla nas mili i uprzejmi. Cudownie by było, gdyby nasi chłopcy zachowywali się jak dżentelmeni przez cały rok…

Galeria zdjęć tutaj …

WALENTYNKI  W  PRZEDSZKOLU

      15 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Walentynki. Tego dnia dzieci poznały historię życia św. Walentego – patrona zakochanych. Odbyły się również liczne konkursy i zabawy połączone ze śpiewem.  Na zakończenie wykonaliśmy walentynkowe serca dla naszych rodziców.

Galeria zdjęć tutaj …

   ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

           W dniu 2.12.2015 zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu zajęcia otwarte dla rodziców – „Przygotowania zwierząt do zimy”. Podczas zajęć  dowiedzieliśmy się , w jaki sposób wybrane zwierzęta przygotowują się do zimy, przyporządkowywaliśmy ilustracje zimowych mieszkań do odpowiednich zwierząt, rozwiązywaliśmy zagadki, dzieliliśmy  nazwy obrazków  na sylaby, przeliczaliśmy w zakresie sześciu.   Zajęcia otwarte umożliwiają rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jego zachowaniem w czasie zajęć  dydaktycznych.

Galeria zdjęć tutaj…

 

                 

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

       Czas Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń, wspólnego kolędowania. Także w naszym przedszkolu postanowiliśmy podtrzymać tę tradycję i zorganizowaliśmy przedszkolną Wigilię. Nie obyło się bez dzielenia opłatkiem, składania świątecznych życzeń, wigilijnych potraw – dzieci smakowały barszczyk, pierogi z kapustą i grzybami, rybę. Po uroczystym posiłku odwiedził nas Gwiazdor, oczywiście z prezentami. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają tradycje i zwyczaje świąteczne, ale również wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Galeria zdjęć tutaj…

     

  Przedświąteczne zamieszanie…

27.11.2015r. wspólnie z przedszkolakami z Wielowsi wybraliśmy się na wycieczkę do piekarni państwa Czwojdów w Krotoszynie. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda piekarnia od środka. Obejrzeliśmy najważniejsze pomieszczenia w piekarni: magazyn z mąką, pomieszczenie, w którym wyrasta ciasto i pomieszczenie z upieczonym już pieczywem. Wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem oraz wielkie łopaty do wysadzania pieczywa. W tym przedświątecznym czasie pracownicy piekarni zorganizowali dla nas warsztaty pieczenia pierników. Poznaliśmy składniki i sposób wykonania ciasta piernikowego oraz potrzebne przybory kuchenne. Gdy wszystko było już gotowe, z ogromnym zaangażowaniem i zapałem zabraliśmy się do pracy – wałkowaliśmy ciasto, a potem wykrawaliśmy świąteczne kształty za pomocą foremek. Efektem naszej pracy były blachy pełne pierników, które następnie włożyliśmy do ogromnego pieca, aby się upiekły. Gotowe pierniki zabraliśmy do przedszkola, gdzie udekorowaliśmy je lukrem i kolorowymi posypkami.

Galeria zdjęć tutaj…

 

         WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

   Wizyta św. Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przedszkolaki oraz dzieci z klas I – III naszej szkoły starannie się do niego przygotowują. Ubierają choinkę, stroją klasy, piszą listy z prośbą o wymarzone prezenty, starają się być grzeczne. W poniedziałkowy poranek wszystkie dzieci z klas 0 – III zgromadziły się w przedszkolnej sali i z niecierpliwością spoglądały na drzwi , nasłuchując „mikołajowych” dzwonków.  Święty Mikołaj oczywiście nie zawiódł i pojawił się w przedszkolu. Porozmawiał z dziećmi, wysłuchał piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego, a na zakończenie wręczył każdemu dziecku prezent. Każdy był grzeczny przez cały rok, bo przecież małe dziecięce psoty można zawsze wybaczyć. Szkoda , że ten wyjątkowy Gość odwiedza nas tylko raz w roku….

Galeria zdjęć tutaj…

Andrzejki  – Katarzynki…

W poniedziałek 30 listopada odbyły się w naszym przedszkolu  andrzejki. Podczas spotkania mogliśmy poznać ludowe zwyczaje oraz obrzędy związane z wigilią św. Andrzeja.  My również, chcąc się dowiedzieć co nas czeka  w przyszłości , przystąpiliśmy do wróżb. Było losowanie rekwizytów z magicznego pudełka, aby odgadnąć, kim będziemy w przyszłości,  próbowaliśmy się także dowiedzieć, ile prezentów przyniesie nam Święty Mikołaj, a ustawiając swoje buty sprawdzaliśmy, kto z nas pojedzie na wycieczkę  dookoła świata. Nie zabrakło również tańców do muzyki dziecięcej oraz najnowszych radiowych hitów. Podczas przerwy częstowaliśmy się owocami i słodkościami dostarczonymi przez naszych rodziców.

Galeria zdjęć tutaj…

 

„KTO  SOKI PIJE,TEN DŁUGO ŻYJE”

Dzieci z Naszego Przedszkola wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Dlatego 1 października, z myślą o witaminach,  postanowiliśmy samodzielnie zrobić sok. W pobliskim sklepie kupiliśmy potrzebne produkty: marchewki, jabłka i pomarańcze. Przed przystąpieniem do pracy zapoznaliśmy się z zasadami higieny obowiązującymi podczas przygotowywania posiłków. Zachowaliśmy bezpieczeństwo, obsługując sokowirówkę. Następnie  wzięliśmy się do pracy. Najpierw umyliśmy owoce, pokroiliśmy na mniejsze kawałki, wrzuciliśmy do maszyny i sok gotowy. Wszystkim bardzo smakował, a co najważniejsze był zrobiony własnoręcznie i bez grama cukru – same witaminy!

Galeria zdjęć tutaj…

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia…

 25 listopada przedszkolaki po raz kolejny uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.  W tym dniu każdy z nas przyszedł do przedszkola ze swoim ulubionym  misiem.  Poznaliśmy historię święta, opowiadaliśmy o swoich misiach oraz wysłuchaliśmy czytanych przez panią fragmentów z książeczek o niedźwiedziach. Mogliśmy się również trochę poruszać podczas gimnastyki z pluszowymi miśkami oraz w czasie wesołych tańców i zabaw w rytm misiowych przebojów. Na koniec spotkania braliśmy udział w konkursie wiedzy o misiach (I miejsce – Wiktoria, II miejsce – Maja, III miejsce –Laura) i „małym co nieco” – misiowym poczęstunku.

Galeria zdjęć tutaj…

 

DZIEŃ CHŁOPCA

 

                               Choć są jeszcze tacy mali,

                               To już dzień chłopca w przedszkolu świętowali.

                               Bo przedszkole uczy nas,

                               Bo w przedszkolu spędzamy

                               Miło i radośnie czas…

W dniu 30 września obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Chłopca. Dziewczynki wręczyły swoim kolegom upominki w postaci klocków lego i złożyły serdeczne życzenia. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który dla wszystkich dzieci przygotowała Gabrysia Gniazdowska wspólnie ze swoją mamą. Takie wydarzenia, jak Dzień Chłopca, już w przedszkolu uczą przyjaźni, koleżeństwa, przynosi radość i uśmiech.

Galeria zdjęć…

 

BĄDŹ BEZPIECZNY!

WIZYTA STRAŻNIKÓW MIEJSKICH W NASZYM PRZEDSZKOLU

W dniu 22.09.2015r. gościliśmy w przedszkolu Strażników Miejskich. Pogadanka, którą dla nasz przygotowali goście, dotyczyła szeroko pojętego tematu bezpieczeństwa. Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, bawić się w domu i przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Poznaliśmy również zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Strażnicy przypomnieli nam o konieczności noszenia elementów odblaskowych oraz o ważnych numerach alarmowych. Na zakończenie spotkania każdy z nas otrzymał odblask, abyśmy byli widoczni na drodze.

Galeria zdjęć…

WITAMY W PRZEDSZKOLU

   Pierwsze dni w naszym przedszkolu upłynęły pod znakiem pięknej, wrześniowej aury, miłych powakacyjnych spotkań z dziećmi i ich rodzicami oraz wspólnej pracy nad przyzwyczajaniem się do nowego przedszkolnego życia. Dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg naszego przedszkola, poznały otoczenie, nawiązały pierwsze znajomości, bawiły się i uczyły samodzielności, płakały także, ale tylko troszeczkę…

Galeria zdjęć…

Zawody Sportowe Przedszkolaków

Drugi tydzień maja upłynął nam na sportowo. Dnia 4 i 5 maja odbyły się eliminacje do Turnieju Sportowego Przedszkolaków o Puchar Burmistrza Krotoszyna. W eliminacjach brało udział 7 przedszkoli z terenu Miasta i Gminy Krotoszyn. Do finału przechodziły dwa przedszkola z największą liczbą punktów, zgromadzonych w danym dniu.                                                                                                                                                                                     Nasze przedszkole reprezentowali: Zuzia Kasprzak, Marysia Nowak ,Gabrysia Grobelna, Julka Hajdner, Julka Gniazdowska, Kajtek Kowal, Krzysiu Waliczek, Mikołaj Pestka, Michał Minta, Mateusz Szlachta, Patryk Grobelny. Grono rodziców zaś reprezentowali: p. Ewa Kowal, p. Iwona Grobelna , p. Sylwia Pestka, p. Edyta Waliczek. Poszczególne zadania, które miały wykonać drużyny, wymagały od zawodników zwinności, skoczności i szybkości. Ważna była również umiejętność pracy w zespole. Radziliśmy sobie znakomicie we wszystkich konkurencjach, czego wynikiem było zakwalifikowanie się do Finału Turnieju o Puchar Burmistrza Krotoszyna.

W dniu 8 maja odbył się Finał Turnieju Sportowego Przedszkolaków. Po zaciętej i pełnej emocji rywalizacji nasze przedszkole zajęło drugie miejsce. Pamiątkowe puchary i dyplomy wręczyli: wiceburmistrz R. Czuszke, dyrektor CSiR „Wodnik” J.Cierniewski, inspektor ds. sportu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie R. Wosiek oraz sędzia główny zawodów G. Majchrzak.

Galeria zdjęć…

Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Krotoszynie

W poniedziałek 1.06.2015 r. wspólnie z kolegami i koleżankami z przedszkola w Wielowsi odwiedziliśmy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie.

Głównym celem spotkania było przybliżenie wiedzy na temat miejsca i pracy policjantów. Bardzo chętnie przymierzaliśmy elementy umundurowania funkcjonariuszy. Nasze szczególne zainteresowanie wzbudziły policyjne radiowozy, wykorzystywane do codziennej służby. Przypomnieliśmy sobie również podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także odwiedziliśmy pomieszczenie, gdzie pracuje oficer dyżurny jednostki i policyjny technik.

Galeria zdjęć…

 Wycieczka do Bajkolandu w Ostrowie Wlkp.

Już niedługo będziemy musieli rozstać się ze „starszakami”, ponieważ pójdą do szkoły. Dlatego każdą wolną chwilę wykorzystujemy na wspólne zabawy. Dnia 18 czerwca udaliśmy się do sali zabaw BAJKOLAND w Ostrowie Wlkp. Uśmiech i zadowolenie widać na zdjęciach!

Galeria zdjęć (1)…

Galeria zdjęć(2)…

Śniadanko wielkanocne – 1.04.2015r.

Spotkanie przy wielkanocnym stole pozwala na  pielęgnowanie świątecznych tradycji. Dlatego też i w naszym przedszkolu odbyło się  takie  uroczyste śniadanie. Na pięknie przystrojonych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw: jajka, szynki oraz babki wielkanocnej. Po śniadaniu dzieci poszukiwały prezentów ukrytych przez wielkanocnego zajączka. Szukanie ich sprawiło przedszkolakom wiele radości.

Galeria zdjęć…

Podsumowanie  ŻYWIOŁU  WODA  – 3.02.2015r.

       Dnia 3.02.2015r.  zorganizowano w przedszkolu zajęcie edukacyjno – ekologiczne, które było podsumowaniem wiadomości związanych z wodą. Wiadomości te zostały przez dzieci nabyte podczas innowacji pedagogicznej „Przez doświadczenie do zrozumienia – żywioł woda”. Głównym celem tych zajęć było uświadomienie dzieciom, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi. Wprowadzeniem do zajęć  był wiersz J. Ratajczaka „Woda”. Dzieci świetnie odpowiadały na pytania: Co to jest woda? Do czego może służyć? Komu jest potrzebna? Dlaczego należy ją oszczędzać?.Przy muzyce M. Montessori „Magiczna woda” dzieci wykonały ćwiczenie relaksacyjne – podawanie miseczki z wodą i kropelkami przyjaźni. Wielu zwolenników miała „Bąbelkowa zabawa”,  podczas której każde chętne dziecko za pomocą  słomki robiło  bąbelki w wodzie. Wiedząc, że każda kropla jest cenna, musieliśmy uważać, aby podczas „ bąbelkowania”  żadna kropla nie spadła na dywan. Następnie na środku dywanu z niebieskiego materiału utworzono akwen wodny – rzekę. Lustro posłużyło do określenia czystości wody. Dzieci wiedziały ,że jeśli rzeka nie jest zanieczyszczona, to można się w niej przejrzeć i mogą w niej pływać rybki. Zwrócono także uwagę ,iż nie wolno zaśmiecać wód ,ponieważ zwierzęta tam żyjące są szczęśliwe, tylko wtedy, gdy mają czystą wodę. Na zakończenie odbyło się pasowanie na członków klubu „Przyjaciel Wody”.

Galeria zdjęć…

Bal  karnawałowy – 2.02.2015r.

Jak co roku w karnawale w Sali Wiejskiej  w Benicach odbył się oczekiwany przez dzieci „Bal Przebierańców”. Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech ciekawe stroje karnawałowe.  Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce przeplatane zabawami i korowodami. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcie. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

Galeria zdjęć…

Dzień Babci i Dziadka – 30.01.2015r.

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim tym, co dobre. Dlatego też dzieci z klas 0-III przygotowały dla swoich babć i dziadków uroczystość, w podzięce za miłość, opiekę i pomoc w trudzie wychowania. Program artystyczny zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta posiadają zdolności muzyczne, taneczne i aktorskie. Dzieci wręczyły prezenty swoim Dziadkom, a następnie zaprosiły na słodki poczęstunek. Gościom towarzyszyły radość  i wzruszenie.

Galeria zdjęć…

 

Z wizytą w Krotoszynie  – spektakl „Szewczyk Dratewka”  oraz spotkanie  w muzeum

       W piątkowe przedpołudnie 12XII2014r. przedszkolaki z Benic i Bożacina w towarzystwie starszych kolegów z klasy III wyruszyły na wycieczkę autokarową do Krotoszyna. W sali kinowej obejrzały spektakl teatralny w wykonaniu wrocławskich aktorów, zatytułowany „Szewczyk Dratewka”. W inscenizacji tej oprócz aktorów  pojawiły się lalki teatralne: kukły i pacynki.  Młodzi widzowie mogli zobaczyć, jak te dwa światy współgrają ze sobą  i uzupełniają się, tworząc jedną wspólną całość. Dzieci usłyszały również piękne piosenki i wesołe wyliczanki, które na pewno wykorzystamy podczas zabaw w przedszkolu. Na przykładzie głównego bohatera dzieci przekonały się, że skromnością, uczciwością i pracowitością człowiek może wiele osiągnąć. Sądząc po żywiołowych reakcjach dzieci  przedstawienie bardzo się  podobało.

Następnie dzieci odwiedziły Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka, aby pogłębić swoje wiadomości na temat regionalnych obrzędów ludowych związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Dzieci miały możliwość przebrać się i wcielić w rolę: Świętego Mikołaja, kolędników czy Trzech Króli.

Galeria zdjęć…

 

MIKOŁAJKI  2014

      5 XII 2014r.  odbyło się  spotkanie  z  długo wyczekiwanym   przez  dzieci   gościem  – Świętym  Mikołajem. Przedszkolaki  oraz  dzieci z klas I – III  przywitały  Mikołaja  piosenkami  oraz podarowały Mu własnoręcznie  wykonane  laurki,  po czym nastąpiło  wręczenie prezentów  i  wykonanie  pamiątkowych zdjęć. Dzieci uśmiechnięte i zadowolone  podziękowały  gościowi  za podarunki  i  zaprosiły  za  rok. Mikołaj  zgodził się pod warunkiem, że będą grzeczne  każdego dnia.

Galeria zdjęć…

ANDRZEJKI, ANDRZEJKI…

Okazją, aby dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości, było spotkanie andrzejkowe zorganizowane w naszym przedszkolu w piątek 28 XI 2014r. Tradycja wróżenia w wigilię św. Andrzeja jest głęboko zakorzeniona w naszej narodowej kulturze. Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb, więc i u nas nie mogło zabraknąć: lania wosku, zabawy sercowej, wyścigu butów, wrzucania monet do wody czy czarodziejskich spodeczków z ukrytymi przedmiotami. Wróżby przeplatane były tańcami przy muzyce. Poznanie swojej przyszłości dostarczyło przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, było wspaniałą zabawą.

Galeria zdjęć…

MISIOWE ŚWIĘTO…

24 listopada 2014r. odbyła się w naszym przedszkolu impreza szczególnie bliska sercom dzieci, związana z obchodami Światowego Dnia Misia. Głównym celem popularyzacji tego święta w naszym przedszkolu była chęć przypomnienia najważniejszych wartości, jakimi są przyjaźń, miłość, ciepło. Z takimi słowami łączy się właśnie Pluszowy Miś, Przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego najukochańszego pluszaka. Nie brakowało więc: Kubusiów Puchatków, Uszatków, Paddingtonów, Gumisiów, misiów polarnych, a nawet pand. Dzieci rozmawiały o tym, kim jest prawdziwy przyjaciel, czy warto mieć przyjaciela i dlaczego. Potem wysłuchały opowiadania z książki pt. „Świat Kubusia Puchatka”. Następnie w towarzystwie kolegów z klas I –III szkoły podstawowej udały się do sali gimnastycznej, gdzie czekały na nich liczne atrakcje. Dzieci układały misiowe puzzle, rysowały misiową historyjkę, toczyły baryłki z miodkiem, wspinały się „ na drzewo”, zlizywały miód z talerzyka…

Galeria zdjęć…

 

MYJEMY RĄCZKI…

20 listopada podczas realizacji tematu „Sposób na choroby” obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Mycia Rąk. Organizując taki dzień, pani Renata Piechockachciała pokazać dzieciom, jak ogromne znaczenie dla ich zdrowia ma zwykłe mycie rąk. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak i kiedy należy myć ręce oraz jak prawidłowo to robić. Na koniec złożyły uroczyste ślubowanie o myciu rąk.  Mycie rąk za pomocą mydła to jeden z najbardziej skutecznych, a zarazem tanich sposobów zapobiegających wielu groźnym infekcjom. Dlatego od najmłodszych lat warto wyrabiać u dzieci ten nawyk oraz uczyć je, jak prawidłowo to robić.

Galeria zdjęć…

PAN LEŚNICZY I MALUSZKI…

W piątkowe popołudnie 31 października gościliśmy w naszym przedszkolu pana leśniczego. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy czyli wszystkich zwierząt w nim żyjących. Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć wybrane zwierzęta i poznać ich zwyczaje (borsuk, dzik, sroka,wiewiórka) Ciekawość dzieci sprawiła, że zadawały leśniczemu wiele pytań, na które nasz gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu za spotkanie, które było pouczającą lekcją przyrody.

 Galeria zdjęć…

 

HARMONOGRAM ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW

–  kliknij tutaj

JESTEŚMY OSTROŻNI NA DRODZE

1.października pojechaliśmy do zaprzyjaźnionego Przedszkola w Bożacinie na spotkanie z edukatorami Centrum Popularyzacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Wrocławia. Przedstawione w ciekawy sposób treści pokazały dzieciom, jak należy prawidłowo i bezpiecznie zachowywać się na drodze, a także, co powinniśmy zrobić w sytuacji zagrożenia. Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych zabawach i konkursach – po ich zaangażowaniu śmiało możemy wnosić, iż na drodze zawsze będą ostrożne.

Ostrożni na drodze

KIM BĘDĘ, GDY DOROSNĘ

3.października z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery odwiedziły nas panie: Aneta Bielawska z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP oraz Monika Kwiatkowska z Ośrodka Szkolenia Zawodowego OHP. Ekspertki, wykorzystując ciekawe ilustracje i zabawy ruchowe, zapoznały dzieci z pracą ludzi w różnych zawodach, a także z narzędziami przydatnymi w danej pracy.

KIM BĘDĘ, GDY DOROSNĘ

 WESOŁE MAMY MINKI BO ZJADAMY WITAMINKI

               W piątek, 10. października, było w naszym przedszkolu bardzo smacznie, a przede wszystkim zdrowo.  A to za sprawą naszych dziewczynek, które, wprawnie posługując się nożem, własnoręcznie przygotowały witaminową sałatkę. Chłopcy nie pozostali im dłużni i w czasie naszych wspólnych zajęć przygotowywali „owocowe obrazki”. Przyrządzanie smakołyków dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Zarówno sałatka dziewczynek, jak i obrazki chłopców udały się wspaniale, a przede wszystkim SMACZNIE.

 WESOŁE MAMY MINKI BO ZJADAMY WITAMINKI

ZABAWY BADAWCZE – TAJEMNICE POWIETRZA

W pierwszym tygodniu października nasze przedszkolaki uczestniczyły w zabawach badawczych, podczas których odkrywały tajemnice powietrza. Na początek wszyscy zapoznaliśmy się z praktycznymi sposobami wykorzystania powietrza przez człowieka. Wyobrażaliśmy sobie bezbarwny gaz zamknięty w latającym balonie, a także unoszące się na tafli wody koło ratunkowe. Doświadczaliśmy niewidocznej siły napędzającej wiatrak, czy tej gwiżdżącej w gwizdku. Następnie, wspólnie uczestniczyliśmy w doświadczeniach, udowodniających, że powietrze, choć niewidoczne dla oka, jednak istnieje. Poznaliśmy też jego właściwości.

Nasze dzielne przedszkolaki:

  • obserwowały pęcherzyki, wydobywające się z zanurzonych w wodzie butelek i słoiczków, a także te, wdmuchiwane przez słomkę do naczynia z płynem,
  • próbowały znaleźć odpowiedź na pytania: „Dlaczego butelka wypłynęła na powierzchnię wody?” i „Dlaczego woda nie wylewa się ze szklanki odwróconej do góry dnem?”
  • sprawdziły, jak łatwo można ścisnąć powietrze w strzykawce, obserwując jak po puszczeniu tłoczka, sam wysuwa się w rytm rozprężanego gazu,
  • dociekały, dlaczego płomień nakrytej świeczki staje się coraz mniejszy, aż wreszcie gaśnie,
  • zatykając swoje nosy i zamykając buzie, dowiodły, że długo nie da się wytrzymać bez powietrza, bo powietrze jest wszędzie i jest niezbędne do oddychania, po prostu do życia. Wywnioskowały nadto, że powietrze jest niewidzialne, bezbarwne i bez zapachu.

 

Na koniec dzieci złożyły papierowe wiatraczki i wachlarze, by ostatecznie oddać się spontanicznym igraszkom z powietrzem. Następnego dnia dziewczęta i chłopcy słuchały opowiadania Agnieszki Galicy „O wietrze łobuziaku”, do którego same wykonały ilustracje.Nazajutrz, w oparciu o przygotowane przez nauczyciela obrazki, dyskutowaliśmy na temat: „W czym pomaga, a w czym przeszkadza wiatr?” Nauczyliśmy się również piosenki autorstwa A. Woy-Wojciechowskiej „Wiatr Psotnik”.Odkrywanie tajemnic  powietrza, poprzez różne zabawy badawcze okazało się bardzo ciekawe dla dzieci, myślę że dług o nie zapomną tych zabaw, a pobyt na zewnątrz już nigdy dla żadnego z nas nie będzie taki sam, odkąd wiemy, że poruszające się drzewa, unoszący się kurz czy wirujące liście porusza nasz niewidzialny przyjaciel – powietrze.

  Zabawy z powietrzem

WIZYTA W PRZEDSZKOLU W BOŻACINIE

Ostatniego dnia września br. udaliśmy się z wizytą do zaprzyjaźnionego Przedszkola w Bożacinie. Obejrzeliśmy tam przedstawienie teatralne przygotowane przez aktorów z Krakowa pt. „Niesforna Zuzia”. W spektaklu z łatwością zidentyfikowaliśmy takie uniwersalne wartości jak: dobro, piękno, sprawiedliwość czy prawda. Wyjazd był również okazją do wspólnych zabaw przedszkolaków. Bawiliśmy się świetnie i już od dziś będziemy odliczać dni do następnego spotkania.

WIZYTA W PRZEDSZKOLU W BOŻACINIE

 

PRZEDSZKOLAKI NA MEDAL

W sobotę 20 września dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Spartakiadzie Przedszkolaków. W konkurencjach sportowych zaprezentowały się drużyny z 7 przedszkoli naszej gminy. Rywalizujące ze sobą zespoły wykazały siędużą sprawnością ruchową i duchem sportowej walki. Spartakiada była okazją do dobrej zabawy, a wszyscy mali sportowcy zostali udekorowani medalami i pamiątkowym pucharem.

DSCF7150DSCF7147

 

 

 

 

 

 

DSCF7099DSCF7111

———————————————————————————————-

WIEDZĄ O TYM DZIECI, TRZEBA ZBIERAĆ ŚMIECI

Przedszkolaki, już kolejny rok, włączyły się do akcji „Sprzątanie świata”. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Turysto – szanuj środowisko”. W piątkowy poranek przedszkolaki wyposażone w ochronne rękawice i worki na śmieci wyruszyły do pracy. Do sprzątania został im przydzielony teren wokół przedszkola. Dzieci bardzo zaangażowały się w akcję i z wielką dokładnością wykonały przydzielone im zadania Zdają sobie sprawę, jak ważna jest troska o czystość naszej planety.

IMG_0052[1]IMG_0043[1]

IMG_0041[1]IMG_0040[1]

IMG_0035[1]IMG_0027[1]

IMG_0025[1]IMG_0022[1]

———————————————————————————————-

WITAMY PO WAKACJACH 

     Nowy rok w przedszkolu rozpoczęliśmy w poniedziałek 1 września.  Niektóre dzieci z uśmiechem wróciły do placówki po wakacyjnej przerwie. Dla innych był to jeden z najtrudniejszych dni, ponieważ po raz pierwszy przekraczały próg przedszkola. Chociaż rozstanie było dla wielu przedszkolaków i ich rodziców trudne, dzieci szybko aklimatyzowały się i zadowolone wracały do domów.

IMG_0097[1]IMG_0093[1]

IMG_0090[1]IMG_0083[1]

IMG_0081[1]IMG_0077[1]