Międzynarodowa konferencja w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodane przez: admin on Październik, 31 2018

W dniach 25-27 października w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja dla nauczycieli, edukatorów oraz osób pracujących z młodzieżą nt. Jak rozmawiać o Sprawiedliwych? Reprezentacje w kulturze, znaczenie w edukacji. W konferencji wzięły udział trzy nauczycielki – Agnieszka Ryba i Edyta Gąsiorkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Bogumiła Pawlik-Berek ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach.  Partnerami wydarzenia byli: Ambasada USA w Polsce Centrum Edukacji Obywatelskiej, Społeczne Towarzystwo Oświatowe, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Żydowska Fundacja na rzecz Sprawiedliwych. Patronat honorowy nad konferencją sprawował zaś Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Konferencja poświęcona została nauczaniu o pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Na program składały się wykłady, dyskusje i warsztaty. Sesje były prowadzone zarówno przez badaczy Zagłady, jak i nauczycieli oraz edukatorów zajmujących się tą tematyką. Wśród zaproszonych specjalistów byli m.in. dr Stephen D. Smith – dyrektor wykonawczy USC Shoah Foundation, przewodniczący UNESCO ds. edukacji o ludobójstwie, Stanlee Stahl – wiceprezes Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych, dr Piotr Forecki – wykładowca w Zakładzie Kultury Politycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr Agnieszka Haska – naukowczyni z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS Polskiej Akademii Nauk. Podczas konferencji została przyznana nagroda im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata – przedsięwzięcie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu. Uczestnicy konferencji  mieli również możliwość wziąć udział w prezentacji kolekcji USC Shoah Foundation New Dimensions in Testimony –  narzędzia edukacyjnego, opartego o nowe technologie, umożliwiającego odbiorcom interakcję z wirtualną relacją Świadka, tak, jakby pomiędzy nimi toczyła się prawdziwa rozmowa oraz w spektaklu Sąsiedzi, których nie ma przygotowanego w ramach działań Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia z grupą dzieci i młodzieży z Białowieży. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogli także zwiedzić Muzeum Polin. Uczestniczki konferencji wróciły wzbogacone w wiedzę, doświadczenie, przemyślenia, inspiracje oraz niezwykłe wzruszenia.