Noc z biologią

Dodane przez: admin on Marzec, 27 2018

W piątkowe popołudnie, 23 marca 2018r., czternaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV Krotoszyńskiej Nocy z  Biologią.  Spotkanie  rozpoczęło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie  powitaniem gości i uczestników Nocy oraz studentów i wykładowców Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy prowadzili warsztaty otwierające drzwi do świata biologii. W tym roku przypadły nam zajęcia  m.in. z archeologii i paleontologii. Poznaliśmy metody szacowania wieku i płci na podstawie analizy materiału kostnego. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu pt. „Kot – galeria eleganckich zabójców”. Zgłębiliśmy wiedzę na temat nietoperzy. Dowiedzieliśmy się też, jakie znaczenie ma antropologia w kryminalistyce. Na sam koniec poznaliśmy Stefanię – ogromnego nosorożca oraz dowiedzieliśmy się, kiedy wilk stał się psem.
          Z pewnością była to bardzo udana,  pożyteczna impreza. Nasuwa się refleksja – jak ciągle wiele dzieli świat nauki od świata edukacji…  Pierwsi wciąż mało uwagi zwracają na dydaktykę młodych! Natomiast drudzy – z uporem, z przysłowiowymi klapkami na oczach „realizują program”. A przecież nauka i edukacja powinny się przenikać! Powinny stać się dla wszystkich radosną i pożyteczną zabawą. Zwłaszcza zaś dla dzieci i młodzieży. Chwała organizatorom „Nocy Biologów” z wrocławskiego Uniwersytetu! Chwała Kołłątajowcom za tę wspaniałą przygodę!