Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania …

Dodane przez: admin on Październik, 30 2018

29. września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, ma zatem wieloletnią tradycję. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom oraz kształtowanie wśród uczniów postawy czytelniczej.

 Szkolna biblioteka oraz Filia nr 6  włączyły się tradycyjnie w tę akcję, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Pierwszego października do biblioteki zostali zaproszeni przedszkolacy oraz uczniowie klas I – III wraz z wychowawcami. Spotkanie stało się okazją do popularyzacji nowości czytelniczych. Dzieci usłyszały o przygodach Neli – małej reporterki.  Panie bibliotekarki zabrały ze sobą książeczki i wyruszyły również do przedszkolaków w Wielowsi, by maluchy mogły uczestniczyć w obchodach tego święta. Na koniec spotkania odczytano najmłodszym powszechnie znany wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.

Uczniom z klas IV-VIII oraz gimnazjalistom zaprezentowano teksty z Antologii Niepodległości, które Para Prezydencka, Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, zaproponowała do czytania w związku z rocznicą stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczennice z aktywu bibliotecznego oraz nauczyciele odczytali podczas zajęć fragmenty Pana Tadeusza Adam Mickiewicz – koncert Jankiela, tekst poetycki Moja piosnka II Cypriana Kamila Norwida oraz rozdział Pod Arsenałem z powieści Aleksandra Kamińskiego  Kamienie na szaniec. Uczciliśmy w naszej szkole tę ważną rocznicę książkowo i literacko.

Dzień Głośnego Czytania dla najmłodszych  upłynął w miłej i radosnej atmosferze, dla starszych uczniów w atmosferze powagi i duchu patriotyzmu. Jesteśmy przekonani, że ta akcja zachęci uczniów oraz  ich rodziców do częstego wspólnego czytania.