Rodzinna wycieczka do Biskupina

Dodane przez: admin on Październik, 31 2018

We wrześniu dla najmłodszych uczniów naszej szkoły i ich rodziców została zorganizowana jednodniowa wycieczka do Biskupina. W związku ze zbliżająca się jubileuszową rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę organizatorkom udało się zebrać 100 uczestników i wyjechać do pięknego miejsca związanego z historią naszego kraju – Biskupina położonego nad Jeziorem Biskupińskim. Wszyscy uczestnicy wycieczki podziwiali tę obronną osadę związaną z ludnością kultury łużyckiej, założoną ok. roku 740 p.n.e. Warto podkreślić, że Biskupin to największa w Europie ekspozycja osady warownej z początku epoki żelaza.

Co roku, we wrześniu Muzeum w Biskupinie staje się miejscem festynu archeologicznego, na który zjeżdżają tysiące gości z całej Polski i Europy. XXIV FESTYN ARCHEOLOGICZNY pt. „Archeomarket. Od wymiany po stragany” poświęcono przede wszystkim historii handlu w Europie. Uczestnikom wycieczki szczególnie podobały się  inscenizacje walk wojowników i spotkanie Mieszka I z cesarzem Ottonem III, w którego postać wcielił się rodzic naszej uczennicy. Interesujące były różnorodne stoiska i prezentacje dawnych rzemiosł, pokazy tańca oraz degustacje dawnych potraw. Można było także obejrzeć stoiska z wikliną, miodem, papierem czerpanym i różnorodną biżuterią. Gospodarze festynu witali wszystkich w strojach z dawnych epok, tworząc w ten sposób niepowtarzalną atmosferę. Można było również przez chwilę poczuć się mieszkańcem średniowiecznej osady, gdzie zbiera się miód, tka ubrania, wyrabia narzędzia u kowala lub stolarza albo piecze w prymitywnych piecach.

Wyjazd był bardzo udany i czas minął  niespostrzeżenie, a nawet go trochę brakowało, by skorzystać ze wszystkich atrakcji. Bezapelacyjnie dzieci, rodzice oraz organizatorki polecają wszystkim wyjazd do Biskupina i udział w corocznych festynach!