Żonkile symbolem pamięci …

Dodane przez: admin on Kwiecień, 22 2018

19 kwietnia 2018 roku przypadała 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizowało akcję społecznoedukacyjną Żonkile. Do grona Ambasadorów akcji dołączyli również już po raz kolejny uczniowie  i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Benicach. Z tej okazji uczniowie klasy III gimnazjum przypięli papierowe żonkile – symbole kwiatów, które Marek Edelman składał każdego roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Gimnazjaliści z dumą nosili kwiaty podczas pisania egzaminów gimnazjalnych, okazując pamięć  bohaterom powstania. W tym dniu utożsamili się z milionami ludzi w Polsce i na świecie, którzy upamiętniali to heroiczne wydarzenie.